Mamo, tato – naucz mnie patriotyzmu

Zbliża się Dzień Niepodległości. Jak co roku, wszyscy, zarówno nauczyciele jak i rodzice, stajemy przed dylematem, jak wychować małego Patriotę? Jak wpoić mu miłość do Ojczyzny? Czy pojęcie: Niepodległość i wolność to tematy, które zrozumie przedszkolak? Wobec tego, w jaki sposób opowiadać o wolności i co możemy zrobić, aby rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczcić z naszymi dziećmi? Oto kilka wskazówek dla rodziców i innych ważnych dorosłych w życiu dzieci, jak na co dzień uczyć Patriotyzmu małego człowieka:

Czytaj polskie bajki. Wśród popularnych pozycji literatury dziecięcej, nie brakuje autorów zagranicznych. Popularne są przygody małych detektywów ze Szwecji czy francuskiego łobuza Mikołajka.  Warto czasem sięgać również do polskich autorów, wyszukiwać nowości literackie i wracać do klasyków. Jestem pewna, że Brzechwa czy Tuwim rozbudzą wyobraźnię i wywołają uśmiech na wielu małych buziach. Warto też zwrócić uwagę dziecka, że taki zabawny wiersz, bądź ciekawą historię wymyśliła osoba, która jest tak jak my Polakiem. Pozwoli to rozbudzić w dziecku dumę z bycia Polakiem.

Celebruj polskie tradycje. Angażuj dziecko w przygotowania do świąt. Pokazuj polskie zwyczaje. Wigilia w naszym kraju to chyba najpiękniejsze tradycje w całej Europie. Staropolskie wierzenia, wróżby to świat cudownej zabawy dla każdego. Nigdzie na świecie palmy nie są tak wielkie i kolorowe a pisanki tak różnorodne! Podczas świątecznych przygotowań opowiedz o tradycjach z różnych stron świata, wspólnie poszukajcie informacji o różnicach międzykulturowych. Niech polskie świętowanie będzie świadome.

Wspólnie przygotujcie polski obiadek. Popularne powiedzenie: „przez żołądek do serca”, może trafić także do serca małego Patrioty. Wspólne przygotowanie i konsumowanie polskich dań daje nie tylko ogromną satysfakcję ale i zwykłą przyjemność podniebienia. Zatem – zrób pierogi, kluseczki śląskie, przygotuj polski rosołek i powiedz, że te dania pochodzą z Twojego kraju. Oczywiście pokazuj też smaki i dania pochodzące z innych regionów Europy czy świata, aby Twoje dziecko miało świadomość, że są to odmienne smaki, jedne z wielu – nie jedyne.

Zwiedzaj, podziwiaj. Wśród popularnych ofert zagranicznych wczasów nie zapominaj o podróżach po własnym kraju. Spraw aby powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie” nie było przykładem Twojego życia. Pamiętaj, że polskie morze choć zimne i nie zawsze najczystsze posiada urokliwe fale, niezwykłe wydmy i zdrowotne właściwości jodu. Wybierz się choć na weekend w Polskie góry, niech włoskie Alpy nie przyćmią uroku Bieszczadzkich Aniołów.

Jedz jabłka, nie tylko avokado. Doceniaj polskie owoce, warzywa. To one są najmniej przetworzone przez co najbardziej zdrowe dla nas. Staraj się aby moda na zagraniczne, fit produkty nie przyćmiła blasku regionalnych, prostych produktów. Nie musisz rezygnować z risotto z owocami morza i granatem ale doceń także szarlotkę i np. makaron z polskiej cukinii 😉 Smacznego. Oczywiście nie zapomnij powiedzieć, co jest polskie, więc NASZE 😉

Pokaż co Polskie, tak Twoje dziecko pozna swój kraj. Podczas codziennych czynności pokazuj to, co piękne i ważne dla Ciebie. Jeśli będziesz mówić i pokazywać jak kochasz swój kraj – miłość Twojego dziecka do Polski urodzi się sama! Słuchając polskiej muzyki, kupując polskie produkty, zwiedzając muzeum i czytając o ważnych Polakach. To co ważne dla Ciebie, ważne jest także dla Twoich pociech.

Mam nadzieję, że w tak prosty sposób wesprzemy rozwój młodego pokolenia, które będzie miało czas na naukę o Marii Skłodowskiej – Curie, Solidarności i Piłsudskim. Dziś pokażmy naszym dzieciom, że Polska jest piękna, kolorowa, smaczna i pachnąca. Tak możemy świętować rocznicę odzyskania Niepodległości z najmłodszymi dziećmi.

Nauczycielka: Agata Zwolińska